GY.I.K.

Gyakran ismételt kérdések és válaszok

Miért kell a parkolásért fizetni?

A parkolási díj egy szabályozási eszköz. A motorizáció fejlődésével a nagyvárosok központjában és egyes részein ugrásszerűen nőtt azok száma, akik parkolni szeretnének, ezért vált szükségessé a szabályozás, a fizető övezetek kijelölése. A megfelelő mértékű várakozási díj hivatott a kereslet- kínálat egyensúlyának megteremtésére.

Ki állapítja meg a közterületi várakozási díjakat?

A közterületi várakozási díjakat törvényi előírás szerint a közút kezelője, Ajkán Ajka Város Önkormányzata Képviselő testületének 18/2021. (IX.28.) önkormányzati rendelete a városban négy különféle díjtételi területet határoz meg. Törvényi előírás szerint a legmagasabb várakozási díj a 95-ös benzin egy bizonyos időszakra vonatkoztatott átlagárának kétszeresét nem haladhatja meg.

A pótdíjak mértékét a Közúti Közlekedési törvény szabályozza, ez a tényleges tarifa és a befizetés időpontjától függően változó összeg.

Milyen szabály írja elő a fizetési kötelezettséget és hol találhatom meg?

A Közúti közlekedési törvény, illetve Ajka Város Önkormányzata Képviselő testülete rendeletben szabályozza a fizető parkolás kérdését. A jelenleg hatályos rendelet száma 18/2021. (IX.28.) önkormányzati rendelete Ajka város fizető parkolási rendszerének szabályozásáról. A rendelet szövege megtalálható az ajka.hu honlap „Városháza/Önkormányzat/Rendeletek” menüpontjánál.

Parkolási díjfizetéssel kapcsolatos kérdések

Milyen módon lehet parkolóbérletet vásárolni?

Rendszámhoz kötött parkolóbérletet online, honlapunkon keresztül, illetve személyesen ügyfélszolgálati irodánkban (Ajka, Rákóczi Ferenc u. 8. fsz. 1.) lehet megvásárolni ügyfélfogadási időben. Biankó (nem rendszámhoz kötött, „áthelyezhető”) bérletet kizárólag személyesen, ügyfélszolgálati irodánkban (Ajka, Rákóczi Ferenc u. 8. fsz. 1.) lehet megvásárolni ügyfélfogadási időben.

Ki jogosult kedvezményes (40% kedvezmény) bérlet vásárlására, illetve hogyan érvényesíthető a kedvezmény?

40%-os kedvezményes bérlet vásárlására kizárólag saját tulajdonban, üzemeltetésben lévő gépjárműre, bejelentett ajkai lakóhellyel (állandó lakcím) rendelkező magánszemély jogosult, lakcímkártya bemutatásával (személyes vásárlás alkalmával) vagy online vásárlás esetén a lakcímkártya képének csatolásával.

Ki jogosult kedvezményes (30% kedvezmény) bérlet vásárlására, illetve hogyan érvényesíthető a kedvezmény?

30%-os kedvezményes bérlet vásárlására kizárólag saját tulajdonban, üzemeltetésben lévő gépjárműre, bejelentett ajkai tartózkodási hellyel rendelkező magánszemély jogosult, lakcímkártya bemutatásával (személyes vásárlás alkalmával) vagy online vásárlás esetén a lakcímkártya képének csatolásával.

Megváltott parkolóbérletem felhasználható-e más díjtételű zónában lejárati időn belül?

Magasabb díjtételű zónában vásárolt parkolóbérlet érvényességi időn belül, felhasználható alacsonyabb díjtételű zónában is. A piros és kék zóna egységes díjtételű zónák, ide csak „piros” bérlet vásárolható.

Tehát:

  • piros zónára vásárolt bérlet érvényességi időn belül felhasználható a piros, kék, zöld és sárga zónákban
  • zöld zónára vásárolt bérlet érvényességi időn belül felhasználható zöld és sárga zónákban
  • sárga zónában vásárolt bérlet kizárólag a sárga zónában érvényesíthető.

Milyen módon lehet parkolójegyet/parkolószelvényt vásárolni?

Parkolójegyet a kék/piros/zöld zónákban a jegykiadó automatáknál érmével (5-10-20-50-100-200 Ft), illetve mobiltelefonon keresztül lehet váltani. Sárga zónában mobiltelefonon, illetve előre megvásárolt parkolószelvénnyel lehet parkolni.

Hol tudok parkolószelvényt vásárolni a sárga zónára?

Parkolószelvényt ügyfélszolgálati irodánkban az Ajka Rákóczi Ferenc u. 8. fsz.1. szám alatt, illetve az alább felsorolt üzletekben tud vásárolni:

– Bódis Élelmiszer, 8400 Ajka Ifjúság u. 2.
– Kispiac ABC, 8400 Ajka Május 1. tér 1422/33/A/1 hrsz.
– Platán trafik, 8400 Ajka, Petőfi u. hrsz. 1503/1
– Margaréta Háztartási Vegyibolt, 8400 Ajka, Frankel Leó u. 6.
– Mónika Fagylaltozó és Cukrászda, 8400 Ajka, Futó u. 10.
– Rigó Vendéglő, 8400 Ajka, Verseny u. 2/A
– Novum Épület Gépészet, 8400 Ajka, Eötvös utca 11.

Mi a különbség a parkolójegy és a parkolószelvény között?

Parkolójegyet kizárólag jegykiadó automatából lehet vásárolni(kék, piros és zöld zónában) érmével (5-10-20-50-100-200 Ft). A parkolószelvény pedig egy előre megvásárolható (sárga zónára érvényes) fél óra; egy óra időtartamra, ügyfél által érvényesíthető díjfizetési mód.

Megváltott parkolójegyem/ parkolószelvényem felhasználható-e más díjtételű zónában lejárati időn belül?

Magasabb díjtételű zónában vásárolt parkolójegy érvényességi időn belül, felhasználható alacsonyabb díjtételű zónában is. A piros és kék zóna egységes díjtételű zónák.

Tehát:

  • kék zónában vásárolt jegy érvényességi időn belül felhasználható a piros, kék, zöld és sárga zónákban
  • piros zónában vásárolt jegy érvényességi időn belül felhasználható a piros, kék, zöld és sárga zónákban
  • zöld zónában vásárolt jegy érvényességi időn belül felhasználható zöld és sárga zónákban
  • sárga zónában vásárolt parkolószelvény kizárólag a sárga zónában érvényesíthető.

Van-e türelmi idő a jegyvásárlásra?

A jogszabály kizárólag a szabályosan megváltott és kihelyezett jegyek érvényességének lejárta után biztosít türelmi időt. Ha a jegyet egy óránál rövidebb időre váltották meg, akkor a türelmi idő öt perc, ha egy órára, vagy ennél hosszabb időre váltották meg akkor tizenöt perc. Nincs türelmi idő közvetlenül a várakozás megkezdése után. A gépkocsival történő megállás után haladéktalanul jegyet kell váltani, vagy elindítani a mobiltelefonos parkolást.

Pénzt szeretnék váltani a díjfizetés megkezdése előtt, van-e erre lehetőség?

Természetesen igen, de ezt nem a parkolás kezdetekor és nem a fizető övezetben kell megtenni! Tapasztalataink szerint a belvárosi üzletek nemigen szeretik a csak pénzváltás céljából érkező ügyfeleket, több helyen el is utasítják az ilyen kérést. A pénzváltás így elhúzódhat, ezalatt lehetséges, hogy pótdíjazzuk a gépjárművet, és ez a jogszabály alapján nem törölhető. A mobil telefonos díjfizetés pedig szükségtelenné teszi az aprópénz használatát. Aki mégis készpénzzel kíván fizetni, annak előre kell gondoskodnia a megfelelő érmékről.

Nem működik az automata, mit tegyek?

A készülék hibáját a munkatársaink által elhelyezett „üzemen kívül” felirat jelzi. Ebben az esetben kérjük, váltsa meg parkolójegyét a legközelebbi automatánál. Az automaták hibáját a készülékeken feltüntetett számon be lehet jelenteni.

Nem fogadja el az automata az érmét, mit tegyek?

A pénzérmék a használat során szennyeződnek, bizonyos érmék elektrosztatikusan feltöltődnek, így megváltozhat olyan tulajdonságuk, amely alapján a berendezés az érméket felismeri. Célszerű a visszautasított, szennyezett érmét megtisztítani, megdörzsölni.

Nem tudok mobiltelefonnal fizetni, mit tegyek?

A mobil telefonnal való díjfizetés lehetőségét az Első Mobilfizetés Elszámoló Szolgáltató Zrt. és a mobil telefon szolgáltatók biztosítják. A választott szolgáltatónál kell érdeklődni a használat pontos jogi-, pénzügyi- és technikai kérdéseiről.

A sikertelen mobil telefonos díjfizetési kísérlet nem mentesít a parkolási díj megfizetésének kötelezettsége alól!

A mobil telefonos díjfizetési rendszer használatának részletes tájékoztatója a szolgáltatók honlapjain található.

Hogyan kaphatok számlát a befizetett parkolási díjakról?

A szolgáltatás igénybevételéről természetesen számlát is kiállítunk. Minden parkolási jegy alapján számlát adunk, amelyet készpénzzel vettek. Ehhez az automaták által kiadott eredeti parkolási jegyeket (akár többet is egyszerre) személyesen vagy postán az ügyfélszolgálathoz kell eljuttatni, ahol a számlát azonnal kiállítják és átadják illetve postázzák az ügyfeleknek. 

FIGYELEM!

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: ÁFA tv.) 163. § (2) bekezdés c) pontjának 2020. július 1-jén hatályba lépő változása értelmében a parkolójegy megváltása során megfizetett várakozási díjról, illetve a díjfizetés nélküli várakozás esetén fizetendő várakozási- és pótdíjról számla kiállítására kizárólag a teljesítés, azaz a parkolójegy megváltása, illetve a várakozási- és pótdíj megfizetése napjától számított 8 naptári napon belül van lehetőség.

A mobil telefonos díjfizetés esetében a számlázási információkat a mobilszolgáltatóval kötött szerződés tartalmazza.

Pótdíj kiadással és behajtással kapcsolatos kérdések

Miért kaptam pótdíjat, ha megvásároltam a parkolójegyet?

Az érvényes parkolójegyet ellenőreink csak akkor tudják elfogadni, ha azt a gépjármű első szélvédő üvege mögött, kívülről jól látható helyen (a műszerfalon) és érvényességének ellenőrzését biztosítva, olvasható módon helyezik el. Ha a gépkocsiban látható a jegy, de nem olvasható, mert lefordult stb., a jegyet egy jogorvoslati kérelem kíséretében az ügyfélszolgálatnak meg kell küldenie vagy azt személyesen kezdeményezni.

Néhány példa a hibás jegy elhelyezésre:

  • Nem látszik az érvényesség ideje
  • Nem látszik a jegyváltás napja
  • Sok jegy, de egyik sem érvényes!
  • Lefordított jegy

Miért kaptam pótdíjat, ha rendelkezem mozgáskorlátozottak parkolási igazolványával?

A mozgáskorlátozottak parkolási igazolványa kizárólag a mozgáskorlátozott személy szállítására használható. Az érvényes igazolványt ellenőreink csak akkor tudják elfogadni, ha a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy helyezik el, hogy előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából teljes egészében, tisztán látható. 

Ha a mozgásában korlátozott személy eredeti és érvényes parkolási igazolványát a gépjármű első szélvédője mögött elhelyezte, de előlapja  az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából nem teljes egészében látható, vagy azt a hátlappal felfelé helyezte el, úgy az ellenőrzés napjától számított 5 munkanapos jogvesztő határidőn belül a parkolás üzemeltető ügyfélszolgálati irodájában az eredeti parkolási igazolvány utólag bemutatható. Fontos tudni, hogy ezzel a lehetőséggel naptári hónaponként egy alkalommal élhet a gépjármű üzembentartója, ha a bemutatás időpontjában az adott gépjárműre nincs 30 napnál régebbi díj- és pótdíjtartozás.

Néhány példa a hibás engedély elhelyezésre:

• Nem látszanak a kiadási és érvényességi adatok

• Nem látszik a biztonsági hologramcsík

• Nem olvasható az érvényességi idő

Az otthon felejtett, kesztyűtartóban (vagy egyéb más helyen) lévő igazolványok utólagosan elfogadására a jogszabály nem ad lehetőséget. Ilyen esetben a várakozási- és pótdíjat meg kell fizetni.

Elromlott a gépjárművem, lehúzódtam út szélére, miért kaptam pótdíjat?

Az a körülmény, hogy Ön a fizetőövezetben akár gépjárművének műszaki meghibásodása miatt parkolt, nem mentesíti a parkolási díj megfizetése alól. Parkoló ellenőrének feladatkörébe nem tartozik bele, annak vizsgálata, hogy a parkolóhelyet milyen célból foglalta el az adott gépjármű.

Miért kaptam felszólító levelet, ha befizettem a pótdíjat?

Gyakori probléma, hogy a pótdíjat késve fizetik be, olyan időpontban, amikor a hatályos rendelet szerint már egy magasabb összeget kellene fizetni. Az ilyen esetekben – bár rendszerünk természetesen kezeli a befizetést – az eseményt nem tudjuk lezárni. Ebben az esetben a különbözet megfizetését kérjük.

Tudja-e az Ajkai Innovációs és Szolgáltató Központ Kft. méltányosságból csökkenteni a fizetendő pótdíj tartozást?

Nem. A fizetendő pótdíjak mértékét törvény szabályozza, az üzemeltető mint jogalkalmazó, nem térhet el ettől.

A gépkocsit nem én használtam. Kinek kell megfizetnie a pótdíjat?

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint a pótdíjat mindenkor a gépkocsi tulajdonosának (bejegyzett üzembentartójának) kell megfizetnie. A gépkocsi vezetőjének személye eljárásunkban nem mérvadó. Természetesen az üzembentartó követelheti a tényleges használótól, hogy térítse meg számára az így kifizetett összeget.

Az események idején a gépkocsi már nem is volt az enyém. Mit tegyek?

Az üzembentartó adatait a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala nyilvántartásából szerzi be az EPC Hungary Kft, akivel társaságunk szerződésben áll követelésbehajtásra. Ennek megfelelően az üzembentartóként nyilvántartott személynek kell az adatok pontatlanságát igazolnia. Az ilyen panaszokat akkor tudjuk elfogadni, ha az illetékes Járási Hivatal által lepecsételt adásvételi szerződés másolatát megküldik számunkra. Lehetőség van egyéb, az adásvétel tényét bizonyító okiratot is bemutatni. A részletekről ügyfélszolgálatunk ad tájékoztatást.

Soha nem várakozom a kocsival, hanem árut szállítok, rakodok. Miért kaptam felszólítást?

A KRESZ a rakodást nem minősíti várakozásnak, így rakodás esetén valóban nem kell parkolási díjat fizetni. Rakodás esetében csak addig nem minősül várakozásnak a jármű egyhelyben tartózkodása, ameddig a rakodás folyamatos, az ellenőrök láthatják az áru mozgását. A várakozóhelyen hagyott gépkocsi azonban várakozó jármű, tehát parkolójegyet kell rá váltani.

Milyen módon rendezhető a tartozás?

A pótdít befizethető a fizetési felszólításhoz mellékelt készpénzátutalási megbízáson (sárga csekken), vagy banki átutalással az OTP-nél vezetett 11748038-21136562 számú bankszámlára, feltüntetve a parkolási pótdíj fizetési felszólítás azonosítószámát illetve a rendszámot. Továbbá a tartozás rendezhető személyesen ügyfélszolgálati irodánk pénztárában ügyfélfogadási időben.

Milyen törvényes határidőket kell alkalmazni a pótdíjak kezelésekor?

A pótdíjak kiadása és kezelése kapcsán több jogszabályt kell figyelembe venni. Ezek alapvetően az alábbiak: 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről (Kktv), 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról (Kknytv), 1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről (Ptk), Ajka Város Önkormányzata Képviselő testületének 18/2021. (IX.28.) önkormányzati rendelet.

A pótdíj beszedését alapvetően két szakaszra lehet osztani. Az első az „anonim szakasz”, mikor az önkéntes befizetés történhet. A befizetés 15 napon belül történhet az alap díjjal, 15 naptári napon túl pedig emelt összegű díjjal. Az önkéntes fizetési szakaszban nem kezelünk semmilyen személyes adatot!

A második szakaszban követelésünket átadjuk az EPC Hungary Kft- nek, aki a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától lekéri a gépkocsi tulajdonosának vagy üzembentartójának adatait, akit a pótdíjazást követő 60 napon belül levélben felszólít a díjfizetésre. A 60 napos határidő nem alkalmazható, ha a gépjármű üzembentartója elmulasztotta bejelenteni az adataiban történő változásokat.

Az egyes események elévülési határideje (ameddig a jogi eljárást meg kell indítani) egy év.

A már megindított jogi eljárások esetében az elévülési idő megszakad!

Hogyan és hol tudok panasz tenni?

• Személyesen ügyfélszolgálatunkon az ügyfélfogadási időben

• Írásban a megadott posta illetve e-mail címen

• Telefonon a +36-88/750-550-es telefonszámon

Hogyan tudok elutasított panaszom ügyében fellebbezni az Ajkai Innovációs és Szolgáltató Központ Kft. döntése ellen?

A várakozási díjhoz kapcsolódó viták polgári jogi jellegűek. Mindezek alapján az esetleges vitákat bíróság döntheti el.

Lakossági bérletekkel kapcsolatos kérdések

Ki igényelhet lakossági bérletet?

Ajkán fizető parkoló övezeten belül, bejelentett lakóhellyel (állandó lakcím), vagy Ajka város közigazgatási területén bárhol bejelentett lakóhellyel és az adott övezeten belül bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező 18. életévét betöltött magánszemély, egy kizárólag a saját tulajdonában, üzemeltetésében lévő személygépjárműre, ami nem haladja meg a 3,5 tonna össztömeget (M1, M1G, M2).

Lakásonként legfeljebb 2 gépjárműre igényelhető a lakossági bérlet.

Cég tulajdonában lévő, de magánszemély által használt gépjárműre nem igényelhető lakossági bérlet.

Hol és hogyan igényelhető a lakossági bérlet?

Lakossági bérlet honlapunkon keresztül online (www.ajkaparkolas.hu) formában, illetve személyesen ügyfélszolgálati irodánkban, előzetes időpont egyeztetést követően igényelhető.

Milyen dokumentumok szükségesek a lakossági bérlet igényléséhez?

Akár személyesen, akár online formában igényli a lakossági bérletet, szükség lesz:

  • gépjármű forgalmi engedélyére
  • a tulajdonos, üzembentartó személy azonosításra (személyi igazolvány, útlevél) alkalmas okmányra
  • lakcímkártyára
  • Ajka Város Önkormányzatának adóhatósági igazolására arról, hogy az igénylőnek helyi adótartozása nincs
  • lízingelt gépjármű esetén – ha az üzembentartói jog nem illeti meg a gépjármű használóját akkor lízingszerződés
  • amennyiben a gépjármű tulajdonosa igényli a lakossági bérletet, de annak személye nem egyezik meg az üzembentartó személyével, szükséges a gépjármű törzskártyája is

Hogyan tudok Ajka Város Önkormányzatától adóigazolás kérni?

A lakossági parkolási bérlet online illetve személyes igénylésével egyidejűleg felhatalmazza az Ajkai Innovációs és Szolgáltató Központ Kft-t, hogy Ajka Város Önkormányzatától a nemleges adóigazolást lekérje, úgy azt ügyfélszolgálatunk intézi, ebben az esetben Önnek további teendője nincs.  Amennyiben Önnek adótartozása van, úgy társaságunk e-mailben értesíti Önt és a lakossági parkolási bérletet igénylését elutasítja. Az adótartozás rendezését követően ismételten igényelni kell a lakossági parkolási bérletet, a dokumentumok ismételt benyújtásával.

Felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy az adóigazolás kiadásának leggyorsabb módja a társaságunk felhatalmazása az adóigazolás lekérést illetően!

Amennyiben nem kíván ezzel a lehetőséggel élni és Ügyfélkapu regisztrációval rendelkezik úgy a https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap -on keresztül tudja igényelni az igazolást.

Illetve ha nem rendelkezik Ügyfélkapu regisztrációval, akkor Ajka Város Önkormányzatánál tudja személyesen kérni az adóigazolás kiadását.

Meddig és hol érvényes lakossági bérletem?

A lakossági bérletek az igénylés jóváhagyásától számított naptári év december 31. napjáig érvényes.
A bérletek területi hatálya/felhasználási köre megtalálható a (www.ajkaparkolas.hu) honlapon illetve Ajka Város Önkormányzata Képviselő- testületének 18/2021 IX.28.) önkormányzati rendeletének 3. számú mellékletében (link).

Albérletben lakom fizető parkolási övezetben, azonban nem rendelkezem ott állandó lakóhellyel, igényelhetek-e lakossági bérletet?

Amennyiben rendelkezik Ajka város közigazgatási területén belül bárhol bejelentett lakóhellyel és az adott övezeten belül bejelentett tartózkodási hellyel, igényelheti a bérletet.

Mi a teendőm, ha év közben gépjárművet „cserélek” vagy egyik fizető övezetből másik, szintén fizető parkolási övezetbe költözöm?

Amennyiben a már meglévő lakossági bérletét cserélni kívánja gépjármű csere vagy költözés miatt, úgy azt személyesen ügyfélszolgálati irodánkban tudja megtenni. (8400 Ajka, Rákóczi Ferenc u. 8. fsz.1.)

Bölcsődei/óvodai/iskolai bérletekkel kapcsolatos kérdések

Ki igényelhet bölcsődei/óvodai/iskolai bérletet?

A fizető parkoló övezetbe kedvezményes bölcsődei/óvodai/iskolai rendszámhoz kötött bérlet váltható a bölcsődés, óvodás, általános iskola alsó tagozatos gyermekeket szállító személyek személygépkocsijaira vonatkozóan. Egy gyermek után legfeljebb kettő darab bérlet vásárolható.

Hol és hogyan igényelhető a bölcsődei/óvodai/iskolai bérlet?

A bérlet honlapunkon keresztül online (www.ajkaparkolas.hu) formában, illetve személyesen ügyfélszolgálati irodánkban igényelhető.

Milyen dokumentumok szükségesek a bölcsődei/óvodai/iskolai bérlet igényléséhez?

Akár személyesen, akár online formában igényli a bérletet, szükség lesz a gyermek 30 napnál nem régebbi intézménylátogatási igazolására, melyet az adott intézmény vezetője állít ki

Meddig és hol érvényes bölcsődei/óvodai/iskolai bérletem?

A bérlet a tárgyévre vonatkozóan január 1-től június 30-ig, illetve július 1-től december 31-ig terjedő időszakra váltható.
A bérlettel délelőtt 7:00-9:00 óra közötti és délután 14:30-17:00 óra közötti időszakban lehet parkolni Ajka Város Önkormányzata Képviselő- testületének 18/2021 IX.28.) önkormányzati rendeletének 4. számú melléklete szerint (link).